اخر الاخبار

آل‌جابر: نماینده سازمان ملل در حال بررسی مقدمات بازگشایی فرودگاه صنعا است

محمد آل جابر سفیر سعودی در یمن تأکید کرد که پادشاهی عربی سعودی به حمایت از دولت یمن در همه زمینه‌های اقتصادی، عمرانی و هماهنگی در مورد چالش‌ها و رفع آنها ادامه خواهد داد.

سفیر سعودی در پاسخ به سؤالی در حاشیه نشست خبری روز دوشنبه وزیر امور خارجه سعودی در ریاض، در مورد بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعا، گفت: «اگر حوثی‌ها موافقت کنند، نماینده سازمان ملل با دو طرف تعامل خواهد کرد تا مقدمات این طرح و سازوکارهای لازم برای اجرای آن عملی کند».

آل جابر در پاسخ به سؤالی در مورد الحدیده و درآمد بندری آن گفت: «توافق‌نامه استکهلم در مورد الحدیده مجموعه ای از مراحل از جمله دربارهٔ درآمد بندر را شامل می‌شود، در همین خصوص توافق‌نامه و تدابیری بین دولت یمن و حوثی‌ها تحت نظارت مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل و تیمش در مورد درآمد گمرکی و مالیاتی منعقد شده‌است. دولت یمن در آغاز سال ۲۰۲۰ و همچنین حوثی‌ها توافق کردند و عملاً کشتی‌ها بدون استثنا و بدون هیچ محدودیتی و در مدت زمان کوتاهی وارد کشور شدند.. و نزدیک به ۳۵ میلیارد ریال یمنی در بانک مرکزی شعبه الحدیده واریز شد.

تقریباً دو ماه پس از اجرایی شدن این توافق‌نامه و واریز این مبالغ، حوثی‌ها این وجوه را برداشت کردند و آنها را در اقدامات جنگی خود هزینه کردند.

نماینده سازمان ملل در اظهارات خود در شورای امنیت در تاریخ ۴ مه ۲۰۲۰، به وضوح به این واقعه اشاره کرد و از حوثی‌ها خواست تا ثابت کنند که این بودجه که قرار بود بخشی از حقوق غیرنظامیان باشد، کجا هزینه شده‌است؟


اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *