اخر الاخبار

محمد بن سلمان: سعودی به مرکز جهانی برای انرژی‌های سنتی و تجدیدپذیر تبدیل می‌شود

وی از افتتاح نیروگاه سکاکا و امضای توافق‌نامه برای ۷ پروژه جدید در مناطق مختلف این کشور خبر داد

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد، معاون نخست‌وزیر و وزیر دفاع و رئیس کمیته عالی ترکیب انرژی برای تولید برق و فعال کردن بخش انرژی‌های تجدیدپذیر، روز (پنجشنبه)، از افتتاح نیروگاه خورشیدی سکاکا برای تولید برق و امضای توافق‌نامه خرید انرژی برای ۷ پروژه جدید خبر داد.

این اقدام در راستای اجرای بخشنامه‌های خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز برای توسعه اقتصاد سعودی، مطابق با «چشم‌انداز ۲۰۳۰» است.

ولیعهد سعودی در این باره گفت که ابتکارات «سعودی سبز» و «خاورمیانه سبز» نشان می‌دهد، «ما به عنوان تولیدکننده برجسته جهانی نفت، کاملاً از سهم مسئولیت خود در پیشبرد جنگ علیه تغییرات اقلیمی آگاه هستیم».

وی افزود: «ما در ادامه نقش پیشگام خود در ایجاد ثبات در بازارهای انرژی، این نقش را برای دستیابی به رهبری در زمینه انرژی‌های تجدید پذیر ادامه خواهیم داد».

شاهزاده محمد بن سلمان افزود، «این مناسبت بیانگر عزم ما برای پیشگام بودن در تمام بخش‌های انرژی و تلاش ما برای دستیابی به ترکیب بهینه از آنها و افزایش کارایی تولید و مصرف آنها است، همان‌طور که امروز شاهد راه اندازی و بهره‌برداری از نیروگاه خورشیدی سکاکا هستیم که اولین گام‌های ما را برای بهره‌برداری از انرژی‌های تجدید پذیر در پادشاهی نشان می‌دهد».

وی اظهار کرد که «به زودی ساخت پروژه نیروگاه بادی دومة الجندل به پایان خواهد رسید».

شاهزاده محمد بن سلمان ادامه داد: «امروز شاهد امضای توافق‌نامه برای هفت پروژه جدید برای تولید برق خورشیدی در مناطق مختلف پادشاهی علاوه بر سکاکا و دومة الجندل هستیم. ظرفیت تولید این پروژه‌ها، به بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ مگاوات خواهد رسید».

وی تأکید کرد که «این پروژه‌ها برق بیش از ۶۰۰ هزار واحد مسکونی را تأمین می‌کنند و بیش از ۷ میلیون تن از گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهند».

او اضافه کرد که پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر دیگری در سراسر جهان وجود دارد که به موقع اعلام خواهد شد.

ولیعهد سعودی تأکید کرد که «این پروژه‌ها، و سایر پروژه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر، که در سعودی ایجاد می‌شوند، عناصر اساسی در برنامه‌های دستیابی به ترکیب بهینه انرژی برای تولید برق را تشکیل می‌دهند که هدف آن رساندن سهم گاز و منابع انرژی تجدید پذیر در این ترکیب به حدود ۵۰ درصد تا سال ۲۰۳۰ برسد و گاز و انرژی تجدید پذیر جایگزین تقریباً یک میلیون بشکه نفت معادل سوخت مایع در روز می‌شود که به عنوان سوخت در تولید برق، نمک زدایی آب و سایر بخش‌ها استفاده می‌شود تا به ترکیب بهینه، بالاترین بازده، کمترین هزینه و بیشترین سهم در حفاظت و محیط زیست دست یابیم».

وی یادآور کرد که «این پروژه‌ها تجسم تلاش‌های پادشاهی برای بومی سازی بخش انرژی‌های تجدیدپذیر، افزایش محتوای داخلی در آن و امکان ساخت قطعات داخلی برای تولید انرژی خورشیدی و انرژی بادی است، به طوری که طی ده سال آینده، سعودی به یک مرکز جهانی برای انرژی‌های تجدید پذیر و سنتی و فناوری‌های آن تبدیل خواهد شد».

ولیعهد اظهار کرد که «ابتکارات (سعودی سبز) و (خاورمیانه سبز) علاوه بر پروژه‌هایی که امروز شاهد آن هستیم، نمایانگر بخش‌های اساسی نقش پیشگام ما در قبال مسائل مشترک بین‌المللی است و ادامه تلاش‌های انجام شده توسط پادشاهی در دوران ریاست جمهوری خود در G20 است».


اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *