اخر الاخبار

مهدی یراحی برای عطش خوزستان خواند

مهدی یراحی خواننده مشهور که خود زاده اهواز است، با انتشار ویدئویی از ترانهٔ جدید خود با عنوان «اهواک / تو را می‌خواهم»، حمایت خود را از اعتراضات مردم خوزستان و بی آبی آنها اعلام کرد.

یراحی این ویدئو را ۱۸ مرداد در اینستاگرام خود منتشر کرد و نوشت «زنده باد مردم». شعر آن را مرتضی حیدری آل کثیر سروده‌است.

اقدام این خواننده عرب واکنشی است به اعتراضات گسترده مردم عرب خوزستان به سیاست‌های انتقال آب، سدسازی و پاکسازی نژادی که بیش از دو هفته به طول کشید و پس از آن به بسیاری از شهرهای دیگر از جمله تبریز، تهران و کرج نیز گسترش یافته‌است.

بحران بی‌آبی در خوزستان که تابستان امسال شدت بیشتری یافته، ضمن ایجاد مشکل در دسترسی شهروندان به آب آشامیدنی، آسیب‌های جدی نیز به کشاورزی و دامداری بسیاری از خانوارهای این منطقه وارد کرده‌است.

این خواننده پاپ، در بهمن‌ماه سال ۹۸ از ممنوع الکار شدنش خبر داده و گفته بود تمامی کنسرت‌هایش لغو شده‌است.

 یراحی در کنسرت اهواز خود در همان سال انتقاداتی را از حسن روحانی و سپاه پاسداران مطرح کرده بود. همچنین وی در دی ماه سال ۹۷ نیز در پی حمایت از کارگران بازداشتی در یک کنسرت و انتشار موزیک ویدئوی «پاره سنگ» در انتقاد از نتایج جنگ ایران و عراق با واکنش تند رسانه‌های نزدیک به سپاه روبرو شد.

در صدر قطعه‌های خوب ماه

یراحی هنرمندی که در عین ممنوع الکاری، همیشه در کنار مردم بود و پیش از آن در زنجیره نجات کارون حاضر بود و در هوای خاکی برای اهواز خواند. اهل فن معتقدند او از زبان هنر همه آلام و مصائب را گفته‌است.

یک کارشناس موسیقی ایرانی در این باره به «الشرق الاوسط» می‌گوید: «اهواک اثری فوق‌العاده از مهدی یراحی است که با انتشار این آهنگ شنیدنی دوباره مخاطبان موسیقی را دست به دانلود کرده‌است. مهدی یراحی سعی کرده تا در این آهنگ حس و احساس خود را به خوبی بیان کند و با انتشار اهواک بتواند دوباره جای پای خود را در دنیای موسیقی محکم تر کند».

وی می‌افزاید: «به گواه مخاطبان و حجم زیاد دانلود، اهواک مهدی یراحی جزو قطعه‌های خوب ماه بوده و با توجه به کامنت‌های مردمی در زیر پست مهدی یراحی، می‌توان رضایت مخاطبان و هواداران را فهمید. از طرفی استفاده از تیم کاری کاربلد و انتخاب فوق‌العاده شعر برای ترانه اهواک همگی از عوامل موفقیت این قطعه دوست داشتنی است».

این کارشناس ادامه می‌دهد: «این روزها در دنیای موسیقی کوچک‌ترین لغزشی می‌تواند جایگاه خوانندگان را به خطر بیندازد و باعث شود تا مسیر موفقیت آن‌ها از بین برود. مهدی یراحی با آگاهی از این موضوع با وسواس و دقت بیشتر در انتشار موزیک اهواک تمام سعی اش را کرده تا اثری خوب و فوق‌العاده خلق کند».

بخشی از متن آهنگ اهواک مهدی یراحی:

«متروس اهموم و ما ابچی

پر از دردم، اما اشک نمی‌ریزم

محتاج ادموعی اویاک احچی

برای حرف زدن با تو به اشک‌هایم محتاجم

ویّاک… اهواک

با تو هستم … تو را می‌خواهم

مشتاگ و مکسور اجناحی

شوق پرواز دارم اما بالم شکسته..

دایماً معناک ابراسی ایدور

معنای تو همواره ذهن مرا درمی‌نوردد

مثل اغنیّه بشفاف الهور

همچون میلاد ترانه‌ای موّاج بر لب «هور»..

ارضک خلّتنی اشتاگ

خاک تو اینگونه عاشقم خواست

غیرک ما اهوه اوطان

و جز تو به هیچ موطنی مشتاق نیستم..

بُکره انغنّی اویه الغیم

فرداست که با ابرها ترانه بخوانیم

وایّام الغربه اتفوت

و روزگارِ تلخ غربت تمام شود».


اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *