اخر الاخبار

Avrupa hükümetleri, Kremlin’in siber saldırı için Kaspersky şirketinin antivirüs programını kullanacağından endişe ediyor

Rusya merkezli siber güvenlik şirketi Kaspersky, antivirüs programlarının Kremlin tarafından siber saldırılarda kullanabileceği yönündeki endişeler nedeniyle İtalyan hükümeti tarafından yaptırımlara maruz kalabilir.

The Independent’ın haberine göre, İtalya Güvenlik Müsteşarı Franco Gabrielli, geçen hafta hükümete ait devlet organlarının Rusya merkezli Kaspersky tarafından geliştirilen yazılımların kullanılmamasına ilişkin kurallar üzerinde çalıştığını söyledi.

İtalyan bir kaynak ise, kamu idarelerinin, hükümetin tehlikeli olabileceğine inandığı tüm yazılımları herhangi bir yaptırım ile karşılaşmadan değiştirebileceğini bildirdi.

Kaspersky Sözcüsü The Independent’a verdiği demeçte, “İtalyan yetkililerden talebi aldık ve olabilecek tüm soru ve endişeler hakkında iletişime geçmeye hazırız” dedi.

Sözcü, İtalyan yetkililerin durumla ilgili büyük endişeleri olduğunu söyleyerek, “Bu durumun, öncelikle ortaklarımızı, ailelerimizi ve İtalya’daki vatandaşlarımızı etkileyebilecek, liberal olmayan mevzuatın uygulanmasına yol açmayacağını umuyorum” ifadelerini kullandı.

Şirket ayrıca hükümetle bağlantısı olmayan özel bir kuruluş olduğunu da vurguladı.

İtalya Siber Güvenlik Ajansı, 24 Şubat’ta Ukrayna işgalinin başlamasından bu yana Rus antivirüs programlarının siber saldırı için kullanıldığına dair hiçbir kanıt olmadığını belirterek, “Ancak Kaspersky programları, ‘yüksek düzeyde istilacılık’ nedeniyle özellikle hassas olabilir” ifadelerini kullandı.

Almanya Siber Güvenlik Kurumu ise, Kaspersky yazılımının Rus hükümet ajanları tarafından siber saldırı için kullanılması durumunda ciddi bir risk oluşturabileceği konusunda uyardı.