اخر الاخبار

Biden, İran’ı saldırganlıkla suçlayarak ‘acil durumunu’ uzattı

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’deki milletvekillerine yaptığı konuşmada, İran’a yönelik kapsamlı ABD yaptırımları içeren acil durum (ulusal olağanüstü hal) kararını bir yıl daha uzattığını söyledi. Bu uzatma kararına, İran rejiminin saldırganlığını, terörist gruplara verdiği desteği ve Devrim Muhafızları’ nın kötü niyetli faaliyetlerini gerekçe göstererek, İran’ın ABD için hala istisnai bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye gönderdiği mektupta, ilk kez 15 Mart 1995’te dönemin Başkan’ ı Bill Clinton kararıyla onaylanan ulusal olağanüstü halin devam ettirilmesine ilişkin yeni bir idari karar imzaladığını bildirdi. 15 Mart 2021’den başlayarak bir yıl daha uzatılan idari kararda  Biden; “İran hükümetinin eylemleri ve politikaları, füzeler, konvansiyonel ve asimetrik silah yeteneklerinin yaygınlaşması ve geliştirilmesi, bölgesel saldırılarıları sürdürmesi, terörist gruplara verdiği destek ve  Devrim Muhafızları’ nın kötü niyetli faaliyetleri, ABD’nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisi için alışılmadık ve istisnai bir tehdit oluşturmaya devam ediyor. Bu nedenle 12957 Sayılı Yürütme Kararında ilan edilen İran ile ilgili ulusal olağanüstü halin devam etmesi gerektiğine karar verdim” diyen Biden, bu tehditlere karşılık İran’a yönelik kapsamlı yaptırımların yürürlükte kalacağını sözlerine ekledi.

Başkan Clinton’ın 1995’te İran’a karşı ilan ettiği “ulusal olağanüstü hal” kararından bu yana, tüm ABD başkanları İran’ı, terörizmi desteklemek ve Ortadoğu’daki barış sürecini baltalamak ve kitle imha silahlarına sahip olmakla suçlayarak kararı her yıl yinelediler. Clinton bu kararla ilk olarak ABD ve ABD vatandaşlarının İran petrol ve gaz endüstrisinde ticari ve yatırım işbirliğini yasakladı. 2 ay sonra, yaptırımların İran’la her türlü ticari faaliyeti kapsadığıyla ilgili karar ilan edildi.

Bu karar, sona erme tarihinden 90 gün önce yani her yıl 15 Mart’ ta bir yıl süreyle uzatılmadığı takdirde iptal edilmiş sayılır.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, ABD’ nin Avrupalı ortaklarıyla İran’la müzakere masasına oturma konusundaki Avrupa Birliği Dış İlişler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in yaptığı davetin halen geçerli olduğunu doğruladı. Borrell, Almanya’nın yanı sıra Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi olan ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’den oluşan “5 + 1” grubunun Washington ve Tahran arasında eşzamanlı olarak Ortak Kapsamlı Eylem Planına, yani nükleer anlaşmaya dönüş için toplantı düzenleyecek. Borrell, ABD’li yetkililerin İran’la “doğrudan, açık, ilkeli ” diplomasi yapmaya hazır olduklarını yineledi.

 


اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *