اخر الاخبار

DEAŞ, SDG’nin kontrolündeki cezaevine saldırdı: 80’e yakın ölü var

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) bugün (Cumartesi), Suriye’nin kuzeydoğusunda 80’e yakın kişinin ölümüne neden olan saldırının ardından kuzeydoğu Suriye’de DEAŞ savaşçıları ile Kürt güçleri arasındaki çatışmaların üçüncü gününde de devam ettiğini aktardı.

Gözlemevi Müdürü Rami Abdulrahman, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke kentindeki Xiwêran hapishanesine düzenlenen saldırının başlamasından bu yana çatışmalarda 28 Kürt güvenlik gücü mensubunun, 45 DEAŞ savaşçısının ve 5 sivilin öldüğünü açıkladı. 

Gözlemevi, DEAŞ’ın Perşembe gecesi ve Cuma günü, binlerce DEAŞ üyesini barındıran Hasaka kentindeki Büyük Xiwêran hapishanesine saldırdığını bildirdi.

Kürt güçleri, Mart 2019’da Suriye’de mağlup edilmesinden bu yana DEAŞ’ın başlattığı en büyük saldırı olan bu saldırıyı kontrol altına almaya çalışıyor.

Çoğunluğu Kürt savaşçılardan oluşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), DEAŞ’ın saldırısını geri püskürtmeye çalışırken, iki taraf arasında şiddetli yaşanıyor. Şarku’l Avsat’a açıklama yapan yetkililer, onlarca mahkumun çatışmalar esnasında kaçmayı başardığını bildirdi.

Gözlemevi, kaçmayı başaran toplam mahkum sayısını belirtmezken, yüzlerce mahkumun yakalandığını, çok sayıda mahkumun ise hala kaçak olduğunu belirtti.

SDG Medya Merkezi Direktörü Ferhad Şami ise, cezaevi ve çevresinde istisnai durumun devam ettiğini ve şu anda hapishanenin kuzey tarafında çatışmalar olduğunu söyledi.

Terör örgütü DEAŞ ise Amak haber ajansı aracılığıyla ‘içeride tutulan mahkumları kurtarmak’ amacıyla hapishaneye saldırı düzenlediklerini açıkladı.

Kürt yetkililere göre, Suriye’nin kuzeyinde Kürtler tarafından kontrol edilen geniş alanlarda bulunan hapishaneler, yaklaşık 50 milliyetten 12 bin civarında teröristi barındırıyor.