اخر الاخبار

İsrail’de bıçaklı saldırıda 4 kişi öldü

İsrail’de, terör örgütü ‘DEAŞ’ mensubu olduğu iddia edilen kişinin bıçaklı saldırısında dört kişi hayatını kaybetti. İsrail polisi ve hastane kaynakları, DEAŞ mensubu olarak tanımladıkları bir Arap vatandaşının, ülkenin güneyindeki Beerşeba (Bi’rus Seba) kentinde gerçekleştirdiği bıçaklı saldırıda dört kişinin öldüğünü, saldırganın bir sivil tarafından ateş edilerek öldürüldüğünü bildirdi.  

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Reuters haber ajansının yerel kaynaklardan aktardığı haberine göre, İsrail vatandaşı bir Arap olan saldırgan, eski bir lise öğretmeniydi ve daha önce DEAŞ bağlantılı olduğu suçlamasıyla hapsedilmişti.  

İsrail Polis sözcüsü Eli Levy, Kanal 13 televizyonuna yaptığı açıklamada; ‘’Bıçaklamayı gerçekleştirenin tek başına hareket eden bir terörist olduğu anlaşıldı. Tesadüfen orada bulunan bir sivilin inisiyatif alarak ateş açması sonucu öldürüldü’’ dedi. İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, saldırganın bir petrol istasyonu ve alışveriş merkezinde gerçekleştirdiği iki ayrı saldırıda, 3 kadın ve 1 erkeği öldürdüğünü ve iki kişiyi yaraladığını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Washington’ın “iğrenç terör saldırısını” şiddetle kınadığını, kurbanların ailelerine başsağlığı dilediğini söyledi. 

İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında tansiyon yükselmekte.  Son haftalarda Doğu Kudüs ve işgal altındaki Batı Şeria’da başka bıçaklama olayları da yaşandı. İsrail güçleri bazı saldırganları olay yerinde öldürdü.