اخر الاخبار

Kremlin: ABD’nin Putin’e yaptırım uygulaması aşırı bir adım olur

Kremlin, ABD’nin Ukrayna’ya saldırması halinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaptırım uygulama planlarının iki ülke arasındaki ilişkilerde tam bir kopuş anlamına gelecek ‘aşırı’ bir adım olacağını vurguladı.

ABD Senatosu’nda bir grup Demokrat senatör, Ukrayna’daki gerilimin tırmanması durumunda Rusya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısı sundu.

Bunun üzerine açıklamada yapan Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bir devlet başkanına yaptırım uygulanmasının, iki ülke arasındaki ilişkileri kesmekle eş anlamlı olacağına dikkati çekti.

Peskov, söz konusu tasarının Rusya ile Batılı güçler arasındaki müzakereler için yapıcı bir atmosferin kurulmasını kolaylaştırmadığının da altını çizdi.

ABD’li 25 senatörün imzasını taşıyan ‘Ukrayna’nın Egemenliğinin Korunması Yasası’ isimli tasarıda, “Devlet Başkanı Vladimir Putin, Başbakan, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve farklı kuvvetlerin komutanları da dahil Rusya yetkililerine yaptırım uygulanması gerekiyor” ifadeleri yer aldı.

Yasa tasarısı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda Kiev’e 500 milyon dolar mali yardım sağlanmasını da öngörüyor.

ABD ve Batılı ülkelerin Rusya’yı olası bir işgale hazırlık olarak Ukrayna sınırına güç toplamakla suçlamasının ardından, Ukrayna üzerindeki gerilim son aylarda yükseldi.

Senato Dışişleri Komisyonu Başkanı Demokrat Bob Menendez, “Bu tasarı, ABD Senatosu’nun Kremlin’in Ukrayna’yı yeni bir işgal tehdidi karşısında boş durmayacağını açıkça gösteriyor” dedi.

Yasa tasarısında ayrıca, ABD’yi ‘Rusya için kötü niyetli bir etki aracı’ olan Kuzey Akım 2 gaz boru hattının faaliyete geçmemesini sağlamak için mevcut ve uygun tüm önlemleri dikkate almaya çağırıyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, söz konusu yaptırımların uygulanması halinde bunun Rus ekonomisine güçlü bir darbe olacağını söyledi.