اخر الاخبار

Moskova, Ukrayna’ya ‘Barış Gücü’ konuşlandırılması konusunda uyardı

Rusya yönetimi, Ukrayna’nın müzakerelerdeki temsilcilerini eleştirdi Putin tutumunda ısrarcı, Rus ordusu Harkiv ve Mariupol’e saldırılarını arttırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ile görüşmesinde, Ukrayna ile yapılan müzakerelerde ülkesinin ‘ilkeli tutumunu sürdürdüğünü’ vurguladı. Rus ordusu, özellikle Harkiv (Harkov) ve Mariupol’de baskılarını arttırdı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’yı müzakerelerde temsil eden heyetin “Washington’dan talimat aldığını” iddia etti.  

Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un görüşmesinde, Ukrayna’daki durumun ve devam eden müzakerelerin seyrinin ele alındığı, Putin’in Rusya’nın ‘ilkeli tutumu bağlamında değerlendirmelerde bulunduğu’ belirtildi. Putin önceki gün, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan bir telefon almış, Macron görüşmede, Ukrayna’da ateşkesten başka çözümün olmadığını ifade etmişti.  

Kiev’in merkezindeki kontrol noktaları (AFP)

Kremlin, dün Batı’yı, başta Polonya olmak üzere bazı ülkelerin Ukrayna’ya ‘Barış Gücü’ gönderilmesi çağrılarına yanıt vermemesi konusunda bir kez daha uyardı. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Ukrayna’ya barış gücünün konuşlandırılması ihtimaliyle ilgili, “Bu pervasız ve tehlikeli bir hareket olur ve onarılamaz sonuçlara yol açabilir” dedi. Peskov, ülkesinin bölgede özel bir askeri operasyon yürüttüğünü belirterek, “Ordumuz ile NATO güçleri arasındaki olası herhangi bir temas, zor ve onarılamaz sonuçlara yol açabilir” ifadesini kullandı.  

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da daha önce benzer bir uyarıda bulunmuştu. Polonya’nın Ukrayna’ya NATO Barış Gücü Misyonu gönderilmesi çağrısını, ‘demagoji’ olarak niteleyen Lavrov, NATO’nun böyle bir kararı benimsemesinin Rusya ile NATO arasında doğrudan bir çatışmaya yol açabileceğini belirtmişti. Rus bakan, Polonyalı yetkilileri ‘büyük sorunlara yol açmayı amaçlayan kışkırtıcı hareketleri’ terk etmeleri yönünde uyarmıştı.

Ukrayna’nın başkentine olası bir saldırı için askeri hazırlıklar (AFP)

Bu arada Kremlin, ‘özel askeri operasyon’ sırasındaki sivil kayıplarla ilgili Ukrayna ve Batı tarafının verilerini reddetti. Kremlin Sözcüsü Peskov: “Moskova, Kiev’in Rus bombardımanları sonucunda meydana gelen sivil kayıplarla ilgili açıklamalarına güvenmiyor. Rus ordusu sivillere karşı savaşmamaktadır” dedi. Ukrayna Başsavcılığı’nın Rus ordusunun saldırıları sonucu aralarında çocukların da bulunduğu sivillerin ölümüyle ilgili raporlarını değerlendiren Peskov: “Bunlar doğru veriler değil, Rus askerleri sivilleri hedef almıyor, onlara yardım ediyor. Maalesef şehirlerden çıktıktan sonra, orada canlı kalkan olarak tutulduklarını söyleyen çok sayıda tanık var. Aşırı milliyetçi birlikler sivillere ateş ediyor, bu tür olaylarda kayda değer bir artış var. Rus ordusu, silah taşımayan ve askerlerimizi hedef almayan sivillerle asla savaşmıyor” ifadelerini kullandı.  

Rus askeri operasyonunun, karşılaştığı etkin direniş nedeniyle aksadığı yönündeki Batılı raporları hafife alan Peskov, Ukrayna’daki askeri harekatın, “belirlenen plan ve hedefler” doğrultusunda devam ettiğini söyledi.  

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna müzakere heyetini sert bir şekilde eleştirdi. Moskova önceki gün ‘ağır ilerleyen müzakere sürecinden memnun olmadığını’ açıklamıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Rusya ile müzakerelere katılan Ukraynalı müzakere heyetinin, Ukrayna’nın bakış açısını temsil etmediğini, ABD’nin talimat ve tavsiyelerine göre hareket ettiğini” söyledi. Zaharova: “Şu anda tanık olduğumuzun aksine, müzakere ettiğiniz kişiler ülkelerini temsil ediyorsa yapıcı bir diyalog mümkün olabilir. Oradan (ABD’den) kendilerine yazılan ve gönderilen broşürleri okuyorlar, bu durumda herhangi bir diyalog olur mu? Diyalog olabilir ama istenilen sonuca yol açmayacaktır” diye konuştu.  

Sahadaki gelişmelerde ise, Rus ordusu büyük Ukrayna şehirlerinin etrafındaki baskıyı arttırdı. Harkiv ve Mariupol’da çatışmalar devam ederken, Rus kuvvetlerinin Kiev’e doğru ilerlemeyi yavaşlattığı gözlendi. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, 22 Mart akşamı, denizden fırlatılan uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahla Lviv yakınlarındaki Rivne şehrinin Orjiv yerleşim biriminde bulunan, içinde Batı ülkelerinden gelen silah ve askeri teknik araçların yer aldığı Ukrayna ordusuna ait cephanenin vurularak yok edildiğini duyurdu. Bu saldırı, Rusya’nın bir hafta içinde Batı Ukrayna’ya düzenlediği üçüncü saldırı özelliğini taşıyor. Moskova Ukrayna’nın batısında yabancı ülkelerden gelen silah ve mühimmatların depolandığını belirtiyor. Ayrılıkçı güçlerin ilerlemelerini sürdürdüğünü ifade eden Konaşenkov, son yirmi dört saat içinde, Rus hava birimlerinin Ukrayna askeri altyapısı tesislerine yönelik 97 saldırı gerçekleştirdiğini açıkladı. Konaşenkov, “Bugüne kadar, Ukrayna ordusuna ait 184 savaş uçağı ve helikopter, 246 insansız hava aracı, 156 çok namlulu roketatar, 189 hava savunma füze sistemi, bin 558 tank ve zırhlı araç, 624 obüs ve havan topu, bin 354 özel askeri araç imha edildi” dedi.