اخر الاخبار

Putin’den ‘potansiyel düşmanlara’ güçlü uyarı mesajı

Putin, Rus Donanması Günü kutlamaları sırasında Rusya’nın savaş gücüne dikkati çekti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin dün, ülkesinin ‘potansiyel düşmanları’ olarak nitelendirdiği Batılı ülkelere güçlü uyarı mesajları gönderdi. Rusya Donanması’nın kuruluşunun 325’inci yıldönümü vesilesiyle St. Petersburg kentinde düzenlenen büyük bir askeri geçit törenine katılan Putin, Moskova’nın şu anda gerektiğinde herhangi bir düşmana kaçınılmaz saldırı düzenleme kapasitesine sahip olduğunu ifade etti.

Putin, törenin açılışında yaptığı konuşmada, “Rusya, donanma filosunun cephaneliğini her zaman ve başarılı bir şekilde modernize ederek, şu anda herhangi bir potansiyel düşmana kaçınılmaz saldırı düzenleme kapasitesine sahip oldu” dedi.

Ülkesinin, kendisini diğer tarafların yeteneklerinden ayıran farkı kısa sürede kapatmayı başardığını belirten Putin, şu anda en kısa sürede önde gelen deniz devletleri arasında yer aldığını vurguladı. Putin ayrıca, “Rusya, etkili uzun ve kısa mesafeli deniz havacılığı, güvenilir kıyı savunma sistemleri ile sürekli ve başarılı şekilde geliştirdiğimiz dünyada hala benzerleri olmayan, hipersonik yüksek hassasiyetli silah sistemlerine sahip oldu” dedi.

Putin açıklamasında, bazı Batılı ülkelerle ve özellikle Karadeniz ve Baltık Denizleri’nde son zamanlarda artan gerilimin etkilerinden kaçınmayarak, uyarıda bulunan bir tavırla,  ülkesinin ne olursa olsun herhangi bir düşman hareketini tespit edebilecek kapasitede olduğunu açıkça belirtti. Ayrıca düşmanın herhangi bir denizaltı, gemi ve uçağını tespit etme ve gerektiğinde ona kaçınılmaz saldırı düzenleme kapasitesine sahip olduğunu vurguladı.

Putin, bu hararetli konuşmanın ardından 54 çok amaçlı savaş gemisi, 48 farklı model uçak ve 4 binden fazla askerin katıldığı askeri geçit töreninde Rus Donanması’nın yeteneklerine değindi. 

Gözlemcilere göre Moskova, Rusya’nın donanma yeteneklerinin ne kadar geliştiği konusunda düşmanlarına güçlü bir mesaj göndermeyi amaçladığı için bu törene kapsamlı bir şekilde hazırlandı. Geçit törenine uluslararası denizlerdeki görevlere katılan devasa ve stratejik parçalar getirildi. Bunlar arasında nükleer enerjili füze taşıyan Knyaz Vladimir denizaltısı ve İran’daki iki Rus savaş gemisi yer alıyor.

Füzelerle donatılmış gemiler, mayın tarama gemileri, sınır botları, sabotaj karşıtı botlar, denizaltılar ve firkateynlerin katıldığı askeri geçit törenine ek olarak, askeri nakliye uçakları, denizaltısavar uçakları ve çeşitli modellerde stratejik savaş uçaklarının katılımıyla bir hava gösterisi düzenlendi. 

Bu yılki geçit töreni, Batı ile artan gerilim ve son aylarda Rus gemileri, uçakları ve Batı gemileri arasında özellikle Karadeniz’de artan sürtüşme zemininde özel bir önem taşıyordu. Bu alandaki en ciddi sürtüşme geçen ay Rus savaş gemileri ile Kırım’a 3 kilometre yaklaşan ve Moskova’nın Rus karasularına girdiğini iddia ettiği bir İngiliz muhrip gemisi arasında yaşandı. Kırım’ın Rusya’ya katılmasını tanımayan Londra yaptığı açıklamada, gemisinin Karadeniz’de uluslararası bir su yolundan geçtiğini öne sürdü.

Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko’ya göre, Moskova’nın kasıtlı olarak nitelendirdiği İngiliz muhrip gemisi HMS Defender ile yaşanan olay, Rus siyasi ve askeri çevrelerini Karadeniz’in Rusya ile NATO arasında büyük bir askeri çatışma alanına dönüştürülmesi hakkında konuşmaya sevk etti.

Rus ordusuna bağlı kuvvetler, Kırım kıyılarında Rus devletinin sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle İngiliz muhrip gemisine karşı uyarı ateşi açtığını duyurdu. Ancak İngiliz yetkililer, herhangi bir olay yaşandığı ve uyarı ateşi açıldığı iddialarını yalanlayarak, Rusya’nın atışlarının Moskova’nın bölge yakınında düzenlediği bir tatbikatın parçası olduğunu söyledi.

Bu sürtüşme Karadeniz’de bir ilk olmasa da, uzmanlara göre Moskova’nın uyarı ateşi attığını açıklaması, Karadeniz’deki yabancı gemilerle ilişkilerde durum hiçbir zaman bu kadar ciddi düzeyde kötüleşmediği için önemli işaretler taşıyordu. Uzmanlar, Putin’in, karasuları ihlal edilirse veya sınırlarına yaklaşılırsa Moskova’nın bu durumu çok ciddiye alacağına dair kesin bir mesaj göndermeyi amaçladığını düşünüyor.

Rus devlet medyasının, o dönemde yayınladığı Putin’in video konferans aracılığıyla katıldığı bir hükümet toplantısında Putin’in İngiliz muhrip gemisinin ilerlemesine karşı koyma emrini bizzat kasıtlı olarak vermesi dikkat çekmişti. Savunma Bakanı olay günü Putin’e ulaşarak onu bilgilendirmek için acil bir telefon görüşmesi yapmıştı. Bundan hemen sonra, İngiliz muhrip gemisine karşı konulduğu açıklandı.

Bunun yanı sıra, son sürtüşmeler Baltık’ta önceki gün yabancı gemilerle yaşandı. Rusya Savunma Bakanlığı, bir Suhoy Su-27 savaş uçağının Baltık Denizi’nin suları üzerinde Rusya’nın sınırlarına yakın uçan bir Alman savaş uçağına eşlik ettiğini duyurdu.

Bakanlığa bağlı Rusya Federasyonu Ulusal Savunma Merkezi yaptığı açıklamada, Rus hava sahası izleme cihazlarının, Rusya sınırlarına yaklaşan Baltık Denizi suları üzerinde bir hedefi tespit ettiğini bildirdi.

Merkez açıklamasında, “Havadaki hedefin kimliğini belirlemek ve Rusya Federasyonu sınırlarının ihlal edilmesini önlemek için bir Suhoy-27 savaş uçağı havalandı. Rus uçağının mürettebatı, düşman hava hedefinin,  Alman Hava Kuvvetleri’ne ait Typhoon FGR4 tipi çok rollü bir savaş uçağı olduğunu belirledi. Rus uçağı, bölgeyi terk etmesi için uçağa eşlik etti.


اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *