اخر الاخبار

Sisi’den güvenlik güçlerinin terörizmi ve kaosu engellemedeki rollerine övgü

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, 30 Haziran eylemlerinin yıl dönümünde kalkınma ve sağlık alanındaki girişimleri duyurdu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, 8 yıl önce İhvan-ı Müslimin Örgütü’nün (Müslüman Kardeşler) iktidardan indirilmesinin ardından ordu ve polisin terör ve kaosu engellemedeki rolüne övgüde bulundu.

Sisi dün, ülkenin eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi iktidara geldikten sadece bir yıl sonra deviren 30 Haziran eylemlerinin yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen törene katıldı. Sisi törende yaptığı konuşmada 3 yıl içinde kırsal köyleri geliştirmeyi hedefleyen Onurlu Yaşam Projesi ve çocuklarda kas hastalığının (distrofisi) tedavisinin tamamının devlet tarafından karşılanması da dahil olmak üzere kalkınma ve sağlık alanında yürütülen girişimleri duyurdu. 

30 Haziran’ın Mısır’ın ulusal kimliğini geri kazanmayı başardığı bir sembol olduğunu belirten Sisi, devletin bu zorluklarla geçmiş yıllarda tüm kapsamlı güçleri araçlarıyla mücadele ettiğini ifade etti. Ayrıca cesur ordunun ve polis güçlerinin terörizmi kuşattığını ve bu kuvvetleri kırmayı başardığını vurgulayan Sisi, aynı zamanda toplumda istikrarsızlığı ve kaosu hakim kılmaya çalışan girişimlerin de engellendiğini vurguladı.

 Mısır Cumhurbaşkanı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hükümet, Mısır’daki durumun gerçekliğinin farkında. Sorunları çözme yolları hakkında farkındalık oluşturmak ve sevgili vatanımızın her yerinde yaşamın tüm yönlerini kalkındırmak için kapsamlı bir kalkınma sürecine başladık. Büyük zorlukla mücadele etmek zorunda kaldı. Halkın farkındalığı ve kadim kültürel birikimi, devletin her alanda güçlü, gelişmiş ve modern bir vatan inşa etmek için kapsamlı bir stratejik vizyon uygulamaya yönelik çabalarını desteklemeye katkıda bulundu.”

Devletin uzun zamandır beklenen bu özlemleri gerçekleştirmek için zamanla yarıştığını vurgulayan Sisi, çeşitli alanlarda ve sektörlerde bir dizi ulusal projeye ve tüm vatandaşların yaşam koşullarını iyileştirmeye yönelik çabaları seferber ettiğine dikkat çekti. 

Mısır Cumhurbaşkanı ayrıca koronavirüs pandemisi nedeniyle bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı zorlukların üstesinden gelmek için iki kat çaba göstermeye devam etmeye çağırdı.

Mısır Cumhurbaşkanı, Başbakan Mustafa Medbuli ve bakanların da katılımıyla düzenlediği gezi ile Mısır kırsalındaki köyleri geliştirmeye yönelik Onurlu Yaşam Girişimi’ne katılan devlet kurumlarının ekipmanları ve araçlarıyla mühendislik makinelerini denetledi.

 Mısır hükümetinin 3 yıl içinde kırsal bölgeleri kalkındıracak ulusal projeyi hayata geçirmek için 600 milyar Cüneyh tahsis ettiğini duyuran Sisi konuya dair şunları söyledi:

“Projenin uygulanmasında ulusal sanayiye öncelik verilecek ve Mısır fabrikaları imkanlarını geliştirmek ve ürünlerinin kalitesini artırmak için gerçek bir fırsata sahip olacak. Çünkü bu projeye girişleri kâr elde etmeleri için çok güçlü bir fırsat olacak.”

 Projenin uygulanmasının kırsal kesimdeki Mısır nüfusunun yarısından fazlasının hayatında gerçek değişikliğe yol açacağını belirten Sisi, “Burada Mısır kırsalında yaşayan 50- 60 milyondan fazla vatandaştan bahsediyoruz” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu çalışmanın amacı sadece kanalizasyon sistemini, içme suyunu veya elektriği iyileştirmek değildir. Bu, ülke genelinde, kırsalda 52 merkezde eğitim, sağlık, iletişim veya tarım gibi tüm sektörlerin durumunu değiştirmeyi hedefleyen kapsamlı bir programdır. Mısır’ın son yıllarda muzdarip olduğu çok önemli bir başlık var ki o da yatay büyüme. Yani şehir planlamasında tarım arazilerini ve merkez veya köy sınırlarını gasp etme durumu. Bu düşünceyi değiştirirsek ve dikey büyümeye ve iki veya üç katlı binaların inşa edildiği konutlara güvenirsek durum, bir aileye ayrılan özel bir alan veya iki katlı, üç katlı yapılarda iki veya üç ailenin yaşadığı alanlarla sonuçlanacaktır. Kırsal kesimde kentsel planlama, tarım arazilerine yönelik tecavüz ve suistimalleri sona erdirecek.”

Cumhurbaşkanı Sisi tarım arazi sahiplerin bu durum karşısında alanlarının korunmasını talebine ilişkin şunları söyledi:

“Hükümet yeni programı aldığı yeni alanlarda yürütmek istiyor.  Bu alanı tarıma hazırlamanın maliyeti çok büyük. Çünkü kanalizasyon ve atık su arıtma istasyonlarını üçlü bir biçimde kullanacağız. Bu devlete da milyarlarca cüneyhe mal olacak.”

Söz konusu devasa ulusal projede elde edilenleri korumak için silahlı kuvvetlerin çeşitli devlet kurumlarıyla iş birliği içinde olmasının önemini vurgulayan Sisi, Başbakan, Savunma Bakanı ve İskan Bakanı’na hitaben, “Herkes ne yapacaklarını görsün diye her köye silahlı kuvvetlerden, ordudan veya Kentsel Topluluklar Otoritesi’nden  bir görevli atamamız mümkün mü?” diye sordu.

Son olarak, çocuklarda kas distrofisi sorununa değinen Sisi şunları kaydetti:

 “Devlet, yeni doğanlar için çocuk başına 3 milyon dolar tutarındaki destekle kas distrofisi tedavisinin maliyetini karşılayacak. Bu sorun, çocuklarını bu hastalık nedeniyle kaybeden ailelerin yaşadığı sıkıntılar nedeniyle Mısır hükümeti tarafından büyük bir önemle takip ediliyor. Bu nedenle devlet harekete geçti ve bu hastalığın tedavisinde uzmanlaşmış bazı uluslararası şirketlerle anlaşmalar imzaladı.”


اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *