اخر الاخبار

Suudi Arabistan vatandaşları Birleşik Krallık vizesinden artık muaf

Suudi Arabistan vatandaşları, Birleşik Krallık vizesinden muaf tutulmaya başladı

Birleşik Krallık ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri güçlendirmek için Suudi Arabistan vatandaşları, Birleşik Krallığa seyahat ederken vize işlemlerinden muaf tutulmaya başladı.

Suudi Arabistan halkı, yüksek ücretli Birleşik Krallık vizesini almak için bir ay veya daha fazla bir süre beklemek zorunda kalıyordu. Yeni muafiyet ile Suudi Arabistanlılar, EVW isimli elektronik vizeyi 30 sterlinlik ücreti karşılığında 24 saat içerisinde alabilecek.

Elektronik vize, seyahat tarihinden en erken 3 ay önce, en geç 48 saat önce alınabilir.

Birleşik Krallık’ın Riyad Büyükelçisi Neil Crompton Twitter’da yaptığı açıklamada “Yeni sistem oldukça basit, hızlı ve ucuz. Muafiyet önemli bir gelişmeyi temsili oldu ve Birleşik Krallık ile Suudi Arabistan hükümetlerinin iki ülke arasındaki ilişkilerini geliştirmek istediğinin bir kanıtı. Çok heyecan verici bir haber, bundan çok mutluyum ve sizleri Birleşik Krallık’ta daha fazla görmeyi dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Londra hükümetinin internet sitesinde yer alan bilgilere göre çocuklar da dahil olmak üzere Birleşik Krallık’a gitmek isteyen bütün Suudi Arabistan halkının vize alması gerekiyor. Başvuru sahibinin iletişim bilgilerini de sisteme girmesi gerekiyor. Vize alanlar ülkeyi oluşturan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da serbest dolaşım sağlayabilecekler.

Birleşik Krallık daha önce de Katar, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Kuveyt vatandaşlarına da vize kolaylığı sağlamıştı.

Daha fazla bilgi almak isteyen kişiler, https://www.gov.uk/get-electronic-visa-waiver sitesini ziyaret edebilecekler.