اخر الاخبار

Termal dezenfeksiyon, N95 maskelerinin Kovid-19’a karşı etkinliğini koruyor

Üçüncü dünya ülkeleri Kovid-19 pandemisi ile mücadelede N95 maskeleri başta olmak üzere yeterli maske tedarikinin sağlanamaması başta üzere birçok zorlukla karşılaşıyor. Yetersizlikler üçüncü dünya ülkelerindeki Kovid-19 vakalarında artışa neden oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Stony Brook Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırma, kuru fırınlar kullanarak bu maskeleri dezenfekte etmenin kolay bir yolu olduğunu keşfetti. Daha sonra bunların yeni maskelerin bulunamayacağı yerlerde yeniden kullanılabileceği söylendi. Araştırmanın bulguları dünden önceki gün “Plus One” dergisinde yayınlandı.

Pandemi sırasında herhangi bir N95 maskesi sıkıntısıyla mücadele etmek için birçok kurum, sağlık hizmeti sağlayıcılarını ve hastalarını korumak için başka alternatifler aramaya zorladı. Bazı çalışmalar, farklı hijyen yöntemlerinin maskelerin viral boyutlu partikülleri nasıl filtrelediği üzerindeki etkisini değerlendirirken, bu çalışma, kuru ısının etkinliğini doğrulamakta.

Çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Kenneth Schroer, Stony Brook Üniversitesi web sitesinde yayınlanan raporda, çalışmanın yayını ile birlikte şunları söyledi: “Sonuçlarımız, (N95) yüz maskelerinin kuru ısıyla işlenmesinin virüsü etkisiz hale getirmek için yeterli olduğunu ve bu maskelerin uçucu parçacıkları filtreleme yeteneğini koruduğunu gösterdi.”

Birçok sağlık kuruluşunda ısı, diğer yöntemlerinden daha kolay erişilebilir olduğundan, araştırmacılar maskeleri dezenfekte etmek için kuru ısı sterilizasyonu kullandılar. Ayrıca dezenfeksiyondan sonra N95 maskelerinde yapılan değişiklikleri test etmek için kurulmuş ABD Enerji Bakanlığı kullanıcı tesisi olan Fonksiyonel Nano malzemeler Merkezi’nde (CFN) toplanan X-ışını kırınımı, Raman spektroskopisi, temas açısı ve elektron mikroskobu kullandılar.

Buna karşılık, hidrojen peroksit buhar tedavisi de dahil olmak üzere diğer dezenfeksiyon yöntemleri, özel donanımlı tesislerde eşit derecede etkili olabilir. Ancak çoğu hastanede veya ayakta tedavi uygulayan klinik bakım tesislerinde genellikle bulunmaz.

Dr. Schroer ve meslektaşları, çoğu hastanede yaygın olarak bulunan ve kanıtlanmış bir sterilizasyon yöntemi olan sterilizatörü de test etti. Ancak bunun, solunum cihazının kullanıcının yüzüne sığmamasına neden olduğunu keşfettiler, bu nedenle araştırmacılar, N95 maskelerini dezenfekte etmek için güvenli bir yöntem olarak otoklav kullanımını reddetti.

Schroer, çalışmanın sonuçlarının hem dezenfeksiyonun hem de maske oturmasının önemini vurguladığını ve dezenfekte için başka alternatiflerin yokluğunda N95 maskeleri, sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için kuru ısı işleminden sonra tekrar kullanılabilir.