اخر الاخبار

Tunus Cumhurbaşkanı, İçişleri Bakanlığı görevini vekaleten yürütmek üzere Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Direktörü’nü görevlendirdi

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz’da hükümetin feshedilmesi sonrasında İçişleri Bakanlığı görevini vekaleten yürütmek üzere Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Birimi Genel Müdürü Halid el-Yahyavi’yi görevlendirdi.

Reuters haber ajansına göre bir görgü tanığı, Cumhurbaşkanının hükümeti devirip parlamentonun çalışmalarını dondurma kararı almasının ardından bazı Tunusluların bugün erken saatlerde meclis binası önünde toplandığını ve birbirlerine taş attıklarını söyledi.

Meclis binasının dışında yüzlerce kişi bir araya gelirken, birçoğunun yaşanan olaylarda yaralandığı belirtildi.

Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi de başkent Tunus’taki meclis binası önünde bu sabah oturma eylemi düzenledi. Gannuşi’nin bu eylemi, Cumhurbaşkanı Kays Said’in meclis çalışmalarını askıya almasının ertesi günü ordunun Gannuşi’nin binaya girişini engellemesi sonrasında gelişti.

Cumhurbaşkanı Said’in yüzlerce destekçisi de meclis binası önünde toplanırken, Gannuşi liderliğindeki mecliste temsil edilen en büyük parti olan İslami eğilimli Nahda Hareketi’ne karşı sloganlar attı. Aynı şekilde Nahda yanlılarının parlamentoya erişimini engellediler.

Geçtiğimiz Pazar akşamı Cumhurbaşkanı Said, parlamentonun çalışmalarının 30 gün süreyle ‘dondurulacağını’ duyurdu. Said, bu kararı ‘aylar önce’ alması gerektiğini de ifade etti. Tunus Cumhurbaşkanı ayrıca, Başbakan Hişam Meşişi’nin de görevine son verdi.

Kays Said, Kartaca Sarayı’nda güvenlik görevlileriyle yaptığı olağanüstü toplantının ardından, yürütme yetkisini ‘başbakan tarafından yönetilen ve cumhurbaşkanı tarafından atanan bir hükümetin yardımıyla’ bizzat üstleneceğini duyurdu.

Altı ay boyunca Gannuşi ve Said arasındaki gerilim, hükümetin işleyişinde ve kamu hizmetlerinde kaosa yol açtı.


اترك تعليقاً

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *